В средновековието са изграждали ров пълен с вода около крепост, за да я защитят от нахлуването на недоброжелатели. Естествено колкото по-дълбок и по-широк е ровът, толкова по-трудна за превземане е крепостта.
„Ров“ е една от любимите бизнес аналогии на най-богатият човек на света – Уорън Бъфет. Той е пословичен с това, че купува акции на успешни компании, които на пръв поглед леко незабележимо, но постепенно и плавно през годините увеличават печалбите си с по половин, един процент. Така се сдобива с акции на много фирми, които над 30 поредни години, са увеличавали печалбите си с малки стъпки (често с процент/два годишно). И да, той не е от така наречените спекуланти, които целят да купят ниско и да продадат високо и то най-бързо. Той е дългосрочен инвеститор.
Как Уорън Бъфет е толкова успешен?
Обяснението на Бъфет е, че търси компании с „крепостен ров“. Това е неговата аналогия на конкурентно предимство. Компанията трябва да има поне едно конкурентно предимство, което да осигурява широк ров около нея.
Ето цитат от самият Уорън Бъфет за крепостния ров:
Най-важното е да разбера колко голям е отбранителният ров около бизнеса. Аз, разбира се, обичам голям замък и голям ров с пирани и крокодили.
Според моделът на Портър има 5 основни фактора, които намаляват „крепостния ров“.
- Заплаха от навлизащи нови конкуренти
- Заплаха от заместващи продукти и услуги
- Възможност клиентите да притискат (за по-ниски цени, условия)
- Възможност доставчиците да притискат (за по-високи цени, условия)
- Интензивна конкуренция
И какво търси Уоурън Бъфет? Търси бизнеси, които са с нисък риск от по-горните фактори и това определя големия им крепостен ров. Търси фирми в пазар, в който за конкурентите е много трудно да навлезнат (напр. патенти, високи разходи за стартиране); липса на заместващи продукти (например VoIP телефоните заплашват традиционните телекоми); клиентите нямат силата да изнудват команията; доставчиците нямат силата да изнудват компанията (има силна диверсификация на доставчици, вместо един ключов доставчик) и няма агресивни конкуренти, които се борят за по-голям пазар.
Ето какво мисли Бил Гейтс по въпроса
Припомних си за „ровът“ на Уорън Бъфет от статия на Бил Гейтс – човек, с който често се изпреварват по класациите тип „най-богатият човек на света“. Ето цитат от Бил Гейтс:
Трябва да призная, че когато за първи път срещнах Уорън, тази система в главата му истински ме изненада. Запознахме се на вечеря, организирана от майка ми. Докато пътувах натам, си мислех: „Защо ми е да се срещам с човек, който подбира акции?”. Струваше ми се, че просто използва различни пазарни фокуси – например обемите, или промените на цената през времето – за да взема решения. Когато по-късно през деня се заговорихме обаче, той не ме попита за никое от тези неща. Вместо това започна да задава големи въпроси за основите на нашия бизнес. „Защо IBM не може да направи онова, което Microsoft може? Защо Microsoft е толкова печеливша?”. Тогава осъзнах, че той мисли за бизнеса по много по-задълбочен начин, отколкото съм бил готов да му призная.
Как може да се използват съветите на Уорън Бъфет за малкия бизнес
Няма нужда да се занимаваш с купуване на акции, за да се учиш от най-умните (и в резултат най-богатите) хора на света. Ето няколко въпроса, които може да си зададеш:
Ако сега започваш бизнес, има ли бизнесът ти широк крепостен ров около него?
Ако вече имаш бизнес, разширява ли се или се стеснява крепостния ров около него?
Можеш ли да разшириш крепостния ров?
Това са изключително важни въпроси, които човек трябва да си задава негулярно, а не еднократно. Например ако се прави ден за анализ на бизнеса на всяко тримесечие, може да се включи като част от анализа.